گردشگري گردشگري .

گردشگري

مناطق ديدني ايران كجاست

درياچه كوهستاني ولشت از يكسره عبارت زمره ديدني‌ترين ميراث طبيعي ايران است كه تمام ساله بسياري از علاقه‌مندان به كوهنوردي و ماهيگيري را به سوي خود كشيدن و دفع مي‌كند. نمك ‌آبرود شهركي گردشگري و ويلايي است كه داراي خط تله ‌كابيني به عنوان تله ‌كابين نمك ‌آبرود است. اين تله كابين سر پشه دره مدت ۱۲ دقيقه گردشگران را از نواحي جلگه‌اي به ارتفاع ۹۷۰ متري قله كوهستان مدوبن منتقل مي‌كند. پارك جنگلي سي‌سنگان يكي از قديمي‌ترين پارك‌هاي يسار ايران است. ساحل زيباي دريا، تنوع پرده گياهي، نيست امكانات رفاهي و جاده‌هاي جنگلي، اين پارك را به مركز مهم جاذبه مسافر درب استان مازندران تبديل كرده است. روستاي كندلوس باب دره‌هاي البرز مركزي در كنارها و شمال درياي خزر، دروازه اندر ميان كوه‌ها پوشيده شده است. كندلوس كه از متعلق با ديباچه اسم "ميخساز" نيز ياد مي‌شود، تو دامنه‌هاي سرسبز و خرم البرز باب منطقه كجور مازندران فراغت دارد.
دشت لار و درياچه زيباي آن در فاصله ۷۰ كيلومتري جاده‌ي هراز قرار دارد. اين دشت بزرگترين دره ايران است و به همين خاطر دشت خوانده مي‌شود. چشمه‌هاي بسيار، لار را به سرزمين هزار چشمه، و آب و هواي متغير آن را به لار ديوانه مشهور كرده است. شهر رامسر در انتهاي غربي استان مازندران در دامنه جنگل البرز و سواحل درياي خزر قرار دارد. اين شهر از جمله مهم‌ترين جاذبه‌هاي توريسي در ايران است.برج لاجيم كه در روستاي لاجيم منطقه سوادكوه واقع شده، در خارج با يك گنبد مخروطي ساده و ظريف پوشيده شده است كه در داخل به حالت مدور تغيير شكل مي‌دهد. ورودي اين بناي آجري در سمت شرق است و پايه گنبد به وسيله يك رديف طاق‌نما تزئين شده است.تالاب عباس آباد يكي از بخش‌هاي مجموعه فرهنگي تفريحي عباس آباد است كه وسعت آن حدود ۱۰ هكتار و عمق آن نزديك به ۱۰ متر است. اين تالاب عباس آباد در ارتفاع ۴۰۰ متري از سطح دريا در جنوب شرقي بهشهر ميان جنگل قرار گرفته است.

كاخ صفي آباد در ميان باغي زيبا به صورت بنايي مربع شكل با ابعاد ۲۵ در۲۵ متر در دو طبقه ساخته شده است. شاه عباس اول، به دليل علاقه‌اي كه به فرزندش شاه صفي داشت اين بنا را كاخ صفي‌آباد نام‌گذاري كرد. آبشار يخي با ارتفاع ۱۲ متر در ارتفاعات جبهه جنوبي كوه دماوند در استان مازندران قرار دارد. به جز در مدت كوتاهي از تابستان كه باريكه آبي از كنار آن جاري مي‌شود، در ساير زمان‌ها يخ‌زده است. علت تشكيل اين يخ‌ها نيز ناشي از ذوب برف‌هاي گودال بالاي آن است كه در گرماي ‌تابستان، باريكه آبي را به وجود مي‌آورد و از كنار آبشار يخي عبور مي‌كند‌.

قله «امام‌زاده عباسعلي» در منطقه خطيركوه يا همان كوه لاكمر در جاده فيروزكوه در شهرستان سوادكوه واقع شده است. اين قلعه مورد توجه بسياري از علاقمندان به كوهپيمايي در ايران است.منطقه نمونه گردشگري سبلان كه به عنوان دهكده توريستي سبلان نيز ناميده مي شود در سايتي به وسعت 110 هكتار در كنار جاده ارتباطي نير به سراب و در 5 كليومتري غرب شهر نير و در جوار رودخانه بالقلو قرار دارد كه در بردارنده چندين دهنه آبگرم معدني همچون برجلو –قينرجه- داش آلتي – قميش تي مي باشد كه در اين ميان آبگرم معدني برجلو( بوشلي) با درجه حرارت 53 درجه سانتيگراد و آبگرم قينرجه بادرجه حرارت 73 درجه سانتيگراد و دارا بودن خواص درماني همچون تسكين و درمان درد هاي رماتيسم و درد مفصلها و رفع خستگي به صورت سنتي مورد استفاده قرار ميگيرد از آوازه بيشتري برخوردار مي باشند اين منطقه درتاريخ 9/3/88 با شماره مصوبه 51571/ت38706 بادرجه ملي به عنوان منطقه نمونه گردشگري شهرستان نير مورد تصويب هيئت دولت قرار گرفت در حال حاضر اين منطقه براي ايجاد مجتمع هاي آبدرماني و تاسيسات گردشگري و اقامتي به بخش خصوصي واگذار گرديده است .نام دماوند به دو كنا مشهور دماوند و دنباوند (با زير يا پيش دال) بايگاني ثبت شده‌است.حتي مدخل سرپوش بعضي مآخذ همه دو صورت نام آمده‌است. كنا ديگري كه از شهرت اسم اين كوه درج شده‌است دباوند است. اين كوه را با نام‌هاي كاملاً متفاوت بيكني و كوه زار لاجورد نيز مندرج كتابت كرده‌اند. «نام دماوند درون تورات آمده و صورت كهن آشوري دم «بيكن» است (ري باستان ۲/۶۴۲)» تو مورد دليل نام‌گذاري دماوند در فرهنگ معين آمده‌است: «دم (دمه، بخار) + اوند = دماوند؛ داراي دم و بخار و بخار (آتشفشان)»

ارتفاع نسبي دماوند، كه با اندازه‌گيري ارتفاع قلّه نسبت به پست‌ترين درّهٔ بين اين قله و نزديكترين قلّهٔ مرتفع‌تر تعيين مي‌شود، ۴۶۶۱ متر است كه دماوند را در ردهٔ دوازدهم بلندترين قلّه‌هاي دنيا از نظر ارتفاع نسبي قرار مي‌دهد.دماوند يك كوه آتشفشاني مطبّق است كه عمدتاً در دوران چهارم زمين‌شناسي موسوم به دوران هولوسين تشكيل شده و نسبتاً جوان است.فعّاليّت‌هاي آتش‌فشاني اين كوه در حال حاضر محدود به تصعيد گازهاي گوگردي است. آخرين فعاليت‌هاي آتشفشاني اين كوه مربوط به ۳۸۵۰۰ سال قبل بوده‌است.


دماوند يك آتشفشان خفته است كه امكان فعّال شدن مجدد آن وجود دارد. در برخي از سال‌ها از جمله سال ۱۳۸۶، دود و بخارهايي از قله خارج شد كه برخي از شاهدان آن را گواهي بر فعّال شدن اين آتشفشان پنداشتند. اما در حقيقت در سال‌هاي پر بارش، با نفوذ آب به درون قله و برخورد سنگ‌هاي داغ، جرياني از بخار آب از دهانه قله خارج مي‌شود و چنين به نظر مي‌رسد كه فعاليت‌هاي آتشفشاني صورت گرفته‌است.قطر دهانه اين آتشفشان در حدود ۴۰۰ متر است كه درياچه‌اي از يخ آن را پوشانده‌است.همچنين نشانه‌هايي از وجود دهانه‌هاي قديمي در پهلوهاي جنوبي و شمالي كوه ملاحظه مي‌شود.در فروردين ۱۳۸۷، خبرگزاري‌هاي ايران اخباري را در رابطه با ثبت كوه دماوند در فهرست آثار ميراث جهاني يونسكو منتشر كردند. اين خبرها كه از خبرگزاري‌هاي گوناگون مانند خبرگزاري فارس منتشر شد كه در آن، كوه دماوند را به عنوان نخستين اثر طبيعي ايران كه در فهرست ميراث طبيعي جهاني يونسكو به ثبت رسيده معرفي كردند. اما فريبرز دولت‌آبادي، معاون سازمان ميراث فرهنگي در گفتگو با خبرگزاري ميراث فرهنگي اين ادعا را رد و آن را سو تفاهم دانست. وي ابراز كرد: «متاسفانه برداشت اشتباهي از موضوع ثبت دماوند صورت گرفته و اين خبر اشتباه است.»
برچسب: مناطق گردشگري جنوب،
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۰ اسفند ۱۳۹۴ساعت: ۱۱:۵۰:۵۷ توسط:محمد موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :